Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Δελτίο τύπου: Τεράστια νίκη μέσα στο Κιλκίς

Σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Α2 Εθνική κατηγορία χειροσφαίρισης Ελλάδος έκανε το αντρικό τμήμα του Παναιτωλικού μας επικρατώντας στο Κιλκίς των τοπικών Ποντίων με σκόρ 22-27. Η αποστολή της ομάδας ξεκίνησε το πρωί του Σαββάτου στις 09:30 από το Αγρίνιο με τον Γεωργίου να έχει σημαντικές ενοχλήσεις στο χέρι και η συμμετοχή του να αποφασίζεται την τελευταία στιγμή, έκανε 500 χιλιόμετρα φτάνοντας στο μακρινό Κιλκίς στις 17:00 το απόγευμα και μπήκε κατευθείαν στο τερέν του Δ.Α.Κ. Κιλκίς για να αγωνιστεί στις 18:00. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του Παναιτωλικού να μην πατάνε καλά στο γήπεδο λόγω της κούρασης του πολύωρου ταξιδιού, κάνοντας πολλά λάθη στις επιθέσεις τους και να δέχονται πολλά γκολ από αιφνιδιασμούς. Όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα μας να είναι κοντά στο σκόρ και στο 15ο λεπτό του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5. Στη συνέχεια η ομάδα των Ποντίων ανέβασε την απόδοση της και πέρασε μπροστά στο σκόρ στο 25ο λεπτό με 10-8 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με ένα γκολ 11-10. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια παράσταση για ένα ρόλο.Η ομάδα μας μπήκε εντελώς αλλαγμένη από το πρώτο ημίχρονο και έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο.Παίζοντας πολύ δυνατή και επιθετική άμυνα, βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμούς και όμορφες φάσεις, δέχτηκε μόνο ένα τέρμα στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι στο 40ο λεπτό το σκόρ ήταν 12-17. Στο 45ο λεπτό οι διαιτητές απέβαλαν ορθώς τον αθλητή του Παναιτωλικού Παπανίκο Δ. για ένα δυνατό μαρκάρισμα αλλά αυτό δεν πτόησε καθόλου τους συναθλητές του οι οποίοι έπαιξαν και για αυτόν φτάνοντας έτσι στην πολλή σημαντική νίκη με σκόρ 22-27. Άψογη η διαιτησία των κυρίων ΔΕΛΟΓΛΟΥ και ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι : Σπυρόπουλος (Τ/Φ)-Ράικος Σπ. (Τ/Φ)-Μπαζούλας (Τ/Φ)-Πυρπηρής (1)-Γουργολίτσας (3)-Γιαννιώτης (5)-Παπανίκος (2)-Ράικος Κων. (5)-Λαγός- Φωτόπουλος (1)-Γεωργίου (10). Πολλά συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά, στον προπονητή και σε όλους όσους βοηθούν την ομάδα αυτή. Να σημειώσουμε ότι η αποστολή της ομάδας έφτασε στο Αγρίνιο στις 03:45 τα ξημερώματα της Κυριακής. Επόμενο παιχίδι για την ομάδα μας,ένας ακόμα τελικός την Κυριακή 23/03/2014 στις 12:00 το πρωί στο Δ.Α.Κ. Αγρινίου με αντίπαλο τον Ζαφειράκη Νάουσας. Καλούμε όλο τον κόσμο του ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ μας και του Αγρινίου να έρθει να συμπαρασταθεί σε αυτά τα παιδιά τα οποία κάνουν τεράστια προσπάθεια για να παραμείνει η ομάδα στην κατηγορία. Να γίνει ο όγδοος παίκτης της ομάδος βοηθώντας την να κατακτήσει την νίκη και τους 2 υπερπολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια.